Indonéz delegáció a Lechnerben

Fókuszban az örökségvédelem és a térbeli szolgáltatások

Magyarországra látogatott a jakartai fővárosi képviselőtestület gazdasági és kulturális ügyekben illetékes delegációja közép-európai tanulmányútja során. A küldöttség a Külgazdasági és Külügyminisztérium közreműködésével, az Indonéz Köztársaság Nagykövetség együttműködésével a Lechner Tudásközpontot is felkereste, 2019. május 13-án.

A Lechner Tudásközpontban lezajló szakmai találkozón az örökségvédelmet és a térbeli szolgáltatásokat tanulmányozó jakartai delegáció – a Külgazdasági és Külügyminisztérium Keleti Kapcsolatok Fejlesztéséért Felelős Helyettes Államtitkárság Leggyorsabban Fejlődő Gazdaságok Főosztályának közvetítésével jelenlévő Indonéz Köztársaság Nagykövetség politikai és protokoll tanácsadóinak kíséretében – megismerkedhetett azokkal az adatforrásokkal, módszertanok és technikai feltételekkel, melyekkel a Lechner a Miniszterelnökség, Építészeti és Építésügyi Helyettes Államtitkárság örökségvédelmi feladatait támogatja.

Korzenszky Tamás vezérigazgatói tanácsadó köszöntőjében az örökségvédelmi hatósági ügyek szakmai előkészítő feladatait illetően kiemelte a Tudásközpontban rejlő innovatív lehetőségeket, a szakmai alapokon integrált – elektronikus építésügyi, építészeti, szakinformatikai, földmérési – tevékenységek tekintetében.

Erdőháti Melinda vezető szakértő ismertette az örökségvédelmi szervezeti egység feladatait, valamint a Magyar Tudományos Akadémia épületét példaként használva  illusztrálta a műemléki nyilvántartást és annak tervezett szakmai és informatikai megújítását. Koncz Péter alprojektvezető az örökségvédelmi eljárások elektronizálásának és az adatbázisok digitalizálásának lehetőségeit mutatta be.

Dr. Sik András, a térbeli szolgáltatások igazgatója előadásában vázolta azokat a korszerű téradat-kezelési módszereket, melyek megkönnyítik a műemlékek állapotfelmérését, így beszélt többek között a drónos homlokzat-felmérésről és a műemlék-épületek 3D lézerszkenneléséről a Károlyi-Csekonics-palota felmérésén keresztül. Bemutatta Budapest világörökségi területének 3D városmodelljét, illetve a 3D épületmodellezés örökségvédelemben jól használható lehetőségeit, továbbá gyors áttekintést adott azokról webes térképmegoldásokról, amelyek az épített környezeti téradat-nyilvántartások digitalizációja során kerülnek bevezetésre Magyarországon.

Jancsó Ágnes kommunikációs szakértő prezentációja során az épített környezetünk értékeit közvetítő Köztünk élő építészet és Híres emberek Budapestje térképeket ismerhették meg a vendégek, amelyek az építészeti örökségünket kulturális hagyományainkhoz kapcsoló ismeretterjesztő sorozatok több mint 230 budapesti és vidéki épület kalandos történetének bemutatásával segítenek kulturális örökségünk megőrzéséhez.

A szakmai program, diskurzus és kooperáció az Országházban tett látogatással zárult.

Fotó: Kis Ádám / Lechner Tudásközpont

Korzenszky Tamás vezérigazgatói tanácsadó